Plugins - WP-PageNavi - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: First Page
fr: Première page

note: Description of the plugin
en: Adds a more advanced paging navigation to your WordPress blog
fr: Ajoutez une navigation de pages plus avancée à votre site WordPress

en: ...
fr: …

en: Last &raquo;
fr: Dernière page &raquo;

en: &laquo; First
fr: &laquo; Première page

en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
fr: Page %CURRENT_PAGE% sur %TOTAL_PAGES%

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings <strong>saved</strong>.
fr: Réglages <strong>enregistrés</strong>.

en: Page Navigation Options
fr: Options WP-PageNavi

en: For example, if mutiple is 5, it will show: 5, 10, 15, 20, 25
fr: Par exemple, si vous choisissez des étapes multiples de 5, WP-PageNavi affichera : 5, 10, 15, 20, 25…

en: Show Larger Page Numbers In Multiples Of
fr: Afficher les étapes intermédiaires de pagination en multiples de

en: Enter 0 to disable.
fr: Mettez 0 pour ne pas inclure d’étapes intermédiaires de pagination.

en: For example, WP-PageNavi will display: Pages 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50.
fr: Par exemple, WP-PageNavi affichera les liens vers les pages : 1, 2, 3, 4, 5, 10, 20, 30, 40, 50…

en: Larger page numbers are in addition to the normal page numbers. They are useful when there are many pages of posts.
fr: Les étapes intermédiaires de pagination sont utiles sur les sites comprenant un très grand nombre d’articles.

en: Number Of Larger Page Numbers To Show
fr: Nombre d’étapes intermédiaires de pagination à afficher

en: Number Of Pages To Show
fr: Nombre de pages à afficher

en: Show navigation even if there's only one page.
fr: La navigation WP-PageNavi sera affichée même s’il n’y a qu’une seule page.

en: Always Show Page Navigation
fr: Toujours afficher la navigation WP-PageNavi

en: Drop-down List
fr: Liste déroulante

en: Page Navigation Style
fr: Style de présentation de la navigation

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Use pagenavi-css.css
fr: Utiliser pagenavi-css.css

en: Leaving a field blank will hide that part of the navigation.
fr: Laisser un champ vide masquera cet élément de la navigation.

en: Page Navigation Text
fr: Textes pour les liens de navigation

en: Text For Next ...
fr: Texte pour les pages intermédiaires suivantes

en: Text For Previous ...
fr: Texte pour les pages intermédiaires précédentes

en: Text For Next Page
fr: Texte pour la page suivante

en: Text For Previous Page
fr: Texte pour la page précédente

en: Text For Last Page
fr: Texte pour la dernière page

en: Text For First Page
fr: Texte pour la première page

en: Text For Page
fr: Texte pour les pages

en: The page number.
fr: Le numéro de page.

en: Text For Current Page
fr: Texte pour la page affichée

en: The total number of pages.
fr: Le nombre total de pages.

en: The current page number.
fr: Le numéro de la page active.

en: Text For Number Of Pages
fr: Texte pour le nombre de pages

en: PageNavi
fr: WP-PageNavi

en: PageNavi Settings
fr: Réglages WP-PageNavi
